Za komunistů bylo lépe, listopad 1989 katastrofa. Tohle si myslí každý 3. Čech nad 40 let
Přidal , dne 20. 11. 2019 , 0x
Historie se opakuje. To je obecně známé klišé. Někteří by si tedy mohli myslet, že mladí si komunismus nepamatují, nezažili ho, a tak se možná blíží ultralevicová vlna. K tomu dojdeme prostou dedukcí sledování hlavních zpráv, protože:
- levicové strany v okolních zemích (zejména Německo, Francie) jsou na vzestupu
- utopická myšlenka komunismu zní skvěle pro lidi, kteří nevědí, že praxe a skutečnost je jiná
- i v Českých médiích můžeme vidět názory mimo realitu (viz video níže, sestřih z portálu iDnes.cz)
Každý 3. Čech nad 40 let si myslí, že za komunismu v ČSR bylo lépe
Výše uvedené dedukce dává smysl snad každému, o to více je šokující průzkum, který před pár týdny zveřejnil server postbellum.cz. Další fakt, který již není tak překvapivý a také se týká lidí nad 40 let:
52 % lidí se ZŠ nebo výučním listem si myslí, že za socialismu před r. 89 bylo lépe.
Velkou roli hraje nostalgie nebo tzv. historická paměť. Jednoduše řečeno, lidé si pamatují více to pozitivní a to špatné zapomínají.
Kdo volí komunisty?
Na videu výše můžeme vidět mladého komunistu. Jde spíše ale o snahu KSČM přiblížit stranu mladším lidem. Průměrný věk voličů této strany totiž činí téměř 65 let, jak můžete vidět na grafu od Medianu.
Mýty a fakta, stručně a jasně
Abychom jen nepsali jednostranně o tom, že je situace špatná a volič KSČM si z toho článku nemohl jen odnést, že má vlastně pravdu. Pojďme si říct nejčastější argumenty, proč bylo za komunistů lépe?
Všechno bylo levnější
Především byl mnohem menší výběr, ať už se bavíme o pověstných frontách na banány nebo maso, nedostatek se týkal i toaletních papírů.
Ceny byly jednoznačně nižší, ale ve své nominální hodnotě. Tzn. přestože rohlík stál dvacet haléřů a dnes stojí 1,5 Kč, vyděláváme na něj kratší dobu. Ať už počítáme s průměrným platem či mediánem, u všech porovnávaných výrobků zjistíme, že jsou reálně levnější. Konkrétní data pro porovnání si můžete zjistit na statistickém úřadu online. Na tabulku s porovnáním cen, kde je zahrnutá inflace, se můžete podívat zde.
Bylo to za mého mládí
Pokud opomineme nostalgii a historickou paměť, kterou jsme zmínili v úvodu. Ano, byli jste mladí a zdraví. Nikoliv díky tomu, že byl komunismus, ale spíše navzdory tomu. Tento argument je velmi častý a v podstatě na něj neexistuje relevantní odpověď.
Všichni se měli stejně dobře
Všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější. Ano, panovalo obecně větší rovnostářství, ale pokud by šlo reálně o absolutní rovnost, neexistovala by jakákoliv (finanční) motivace, která je pro vývoj, pokrok a běžnou evoluci nutná. Toto jednání navíc podporuje šedou ekonomiku, tzn. v oficiálních číslech určitě panovala větší rovnost, ale v těch reálných? To nevíme. Kromě toho bylo vhodné mít sféru známých, kontakty a provozovat nepeněžní směnu tak, abyste se měli lépe, což také není nikde zahrnuto. Oblasti, kde byl těžký průmysl se lidé měli finančně několikanásobně lépe.
Rozhodně nebyla stanovena jedna mzda, jedna možnost bydlení... Všichni se tedy neměli stejně.
Cestovat? Teď na to nemám peníze
Vycestovat do zahraničí bylo možné jen na výjezdní doložku. A to navíc jen do konkrétních zemí. Pokud jste neměli konexe, cesta do zahraničí byla velmi velmi obtížná.
Cestování je dnes, podobně jako výše porovnané potraviny, levnější (nikoliv v nominálních číslech, ale v těch reálných). Pokud porovnáme dovolené z konce 80. let tak zjistíme, že cena ekonomické dovolené v Bulharsko vyšla na cca 3 tisíce Kč, což byla lehce nadprůměrná 1 měsíční mzda. Dnes si dovolenou za mnohem lepších podmínek můžeme pořídit zhruba za trojnásobek, takže ve výsledku za jeden měsíční plat máme 3 lepší dovolené.
Důchodci se měli lépe
Zlepšila se zdravotní péče a ceny se zvýšily zhruba 5x a důchod zhruba 7x. Ovšem musíme uznat, že v době socialismu v podstatě nebylo možné šetřit a pokud ano, z důvodu inflace a měnových reforem našetřené peníze ztratily na své hodnotě.
V dnešní době při minimální mzdě a přechodu na důchod si téměř nepohoršíte. Pokud ale vyděláváte nadprůměrnou mzdu, můžete si pohoršit i více než pětinásobně. Fakt, že důchodci budou brát výhledově méně se od komunismu nezměnil. Druhý fakt, že důchod je rovnostářský se také nezměnil. Můžeme říci, že nastavení důchodů jsme přebrali z komunismu. Nelze říci, že je to jednoznačně špatně, na druhou stranu to lidi více motivuje ke spoření.
Tolik neštěstí jako dnes za komunismu nebylo
Cenzura. Například o Černobylu, neštěstí, které nešlo zcela cenzurovat, se první zmínky v médiích, v okrajovém článku, objevily až 3 dny po události. V dnešní době můžeme sledovat média v živých přenosech, a to globálně.
Potravinami se tolik neplýtvalo
Třídil se odpad, reklamní letáky v podstatě neexistovali, sbírali se šlupky z pomerančů... Při těchto argumentech při obhajobě socialismu si řekneme - ano, skoro nic nebylo, čím také plýtvat? Pravda je ovšem trochu skrytá, podobně jako v případě cenzury.
Pokud tedy zůstaneme u faktů a ekologie, můžeme dát nějaké příklady, třeba jako kvalita vzduchu v severních Čechách a na Moravě, která je dnes mnohem lepší, což se týká řek i okolní krajiny. A nebylo to absencí technologie, ale absencí investic do nákupu technologie...
Zajímavé také je, že v roce 1989 činila spotřeba vody na osobu 170 litrů, dnes je to cca 100 litrů denně.
Cestování bylo bezpečnější
Zde bychom mohli znovu argumentovat cenzurou. Nicméně, věděli jste, že v roce 1972 bylo na 1 tisíc automobilů 2,3 lidí, kteří zahynuli při dopravní nehodě? Dnes se číslo snížilo téměř 10x na 0,024 obětí dopravních nehod.
Jídlo bylo poctivé
Už víme, že bylo jídlo dražší a bylo ho méně či nedostatek. Dnes máme navíc široký výběr a člověk má svobodu, zda zvolit méně kvalitní nebo si případně jídlo pěstovat sám, zajet na farmářské trhy atp.
Pokud se zaměříme na zemědělství globálně, tak zjistíme, že za socialismu byla orná půda velmi znehodnocována. Roku 1986 bylo na 10 hektarů v průměru použitu téměř 2,5 tuny hnojiva. Dnes je to 1,1 tuny.
I dříve existovali nekvalitní hospody a ty kvalitní. Dříve se ředilo a šidilo vše, od hořčice až po maso. Dnes díky možností recenzí online a absence cenzury, je výběr pro každého mnohem jednodušší.
Byla jistota práce
Kdo neměl a nechtěl práci, stal se tzv. příživníkem a šel do vězení. Ano, takhle to fungovalo. Fakt, že je člověk zaměstnaný ale nic nevypovídá o tom, zda pracuje nebo zda vůbec odebírá mzdu.
Také je zde nutné zdůraznit ztrátu motivace, protože jakmile máte pracovní pozici nucenou, nemáte motivaci pracovat svědomitě...
Máte jiný dobrý argument? Napište nám, přidáme ho i s odpovědí!
Komentáře:
Nenacházejí se zatím žádné relace v databázi.